Raktywacja KKS Pionier

Witamy serdecznie na stronie internetowej kkspionier.pl

Strona dotyczy Kolejowego Klubu Sportowego Pionier Szczecin działającego w naszym mieście w latach 1945-1995. W swojej historii klub posiadał liczne sekcje sportowe, w tym liczące się w Polsce: akrobatyki sportowej i rugby. Wśród sekcji działających w klubie była oczywiście sekcja piłki nożnej. Futboliści Pioniera chociaż nigdy nie osiągnęli znaczących sukcesów na trwale zapisali się jednak w historii szczecińskiego sportu. Wypada przypomnieć, że właśnie pomiędzy pierwszymi powstałymi w Szczecinie klubami Pionierem i Odrą odbył się inauguracyjny po II wojnie światowej mecz piłkarski (wygrany przez Odrę 4-1). Później klub przechodził różne koleje losów. W 1948 r. po powstaniu zrzeszeń sportowych Pionier utracił swoją nazwę i został wchłonięty przez zrzeszenie Kolejarz, które stało się zaczątkiem nowego klubu – szczecińskiej Pogoni. Piłkarze Pioniera ponownie zjednoczyli się pod starą nazwą w 1956 roku przystępując do rozgrywek ówczesnej B-klasy. Od tej pory klub oscylował przeważnie pomiędzy A-klasą i ligą okręgową, aż do roku 1992, gdy udało się awansować na dwa lata do IV ligi. Niestety problemy organizacyjno-finansowe spowodowały w 1994 r. spadek do okręgówki i następnie w 1995 r. wycofanie zespołu z rozgrywek. Wkrótce też klub przestał działać, a stadion przy ulicy Potulickiej uległ degradacji. Dziś powstaje tam osiedle mieszkaniowe.

Współcześnie, kiedy również nie jest łatwo funkcjonować stowarzyszeniom sportowym, ponieważ ich działalność uzależniona jest w znacznej mierze od prywatnych sponsorów, mimo wszystko pomyśleliśmy o utworzeniu nowego klubu sportowego, albo też reaktywacji już kiedyś istniejącego. Pomysł nasz narodził się już w czerwcu 2009 roku, ale dopiero teraz postanowiliśmy wcielić go w życie. Uważamy, że trafnym pomysłem jest odtworzenie Pioniera właśnie ze względu na jego bogatą historię. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że nie jest to zadanie łatwe, także ze względu na to, że przecież większą część naszego dnia zajmuje praca zawodowa, nauka czy rodzina, ale nie jest niemożliwe. Stąd narodziła się najpierw inicjatywa ujęcia tematu ze strony historycznej i stworzenia niniejszej strony internetowej, gdzie publikować będziemy historę Pioniera, opartą przede wszystkim na wycinkach prasowych ze szczecińskich dzienników, w miarę możliwości będziemy starali się też zamieszczać archiwalne wyniki meczów i klubowe fotografie jak również informacje o znanych zawodnikach reprezentujących przed laty szczeciński klub.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania strony internetowej, jak i samej inicjatywy reaktywacji klubu, zapraszamy na nasze forum internetowe. Wszystkie uwagi na pewno weźmiemy pod uwagę i ustosunkujemy się do nich. Chcemy oczywiście, aby nasz klub nie funkcjonował tylko w przestrzeni wirtualnej, więc planujemy po ukonstytuowaniu się stowarzyszenia zgłosić zespół do rozgrywek B-klasy. Stanie się to najprawdopodobniej za rok, ponieważ potrzeba czasu aby się zorganizować i trochę wspólnie potrenować przed rozgrywkami. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do współpracy z nami. Stawiamy przede wszystkim na miłą, koleżeńską atmosferę. Niech osiągnięcie wspólnego celu, jakim będzie reaktywacja Pioniera i rozwijanie swoich sportowych pasji będzie dla wszystkich włączonych w ten projekt satyskfakcją i radością.