Historia sekcji lekkoatletycznej KKS Pionier
Sekcja powstała w 1945 r., a jej organizatorem był Michał Zachara, który po krótkim czasie przekazał ją Teodorowi Maruszczakowi. Teodor Maruszczak bardzo szybko wyprowadził sekcję z powijaków i doprowadził do czołówki. Jako energiczny działacz tej dziedziny sportu, pracował aktywnie w Okręgowym Związku Lekkoatletycznym, będąc przez pewien okres jego prezesem. Pierwszy oficjalny występ to „Biegi Uliczne o Puchar Prezydenta Miasta”, w którym reprezentanci Pioniera Kochański zajął drugie miejsce a Brzuszkiewicz czwarte miejsce.
Drużynowy debiut zanotował klub w 1946 r. W eliminacjach do imprezy „Trzymamy Straż nad Odrą” zespół Pioniera w którego wchodzili: Maruszczak, Błaźniak, Łuczyński, Kowalczyk oraz Marta Nietschke, zajął wiele punktowanych miejsc i zakwalifikował się do finału. W finale igrzysk, w którym startowały również zespoły Opola, Gdańska, Olsztyna, Zielonej Góry i Wrocławia, reprezentanci Pioniera zwyciężyli: Łuczyński w biegu na 400 m, Kowalczyk w rzucie dyskiem i oszczepem, oraz Maruszczak w pchnięciu kulą. Zwłaszcza biegaczka Marta Nietschke, specjalistka biegów średnich (400 i 800 m), charakteryzująca się ogromną wolą walki i niespożytymi siłami, odnosiła sukcesy.
W wiosennych biegach na przełaj rozegranych w r. 1947 na Jasnych Błoniach odniosła piękne zwycięstwo nad kilkudziesięcioma konkurentkami, a na III Spartakiadzie Kolejarzy w Poznaniu w 1947 r. również triumfowała w biegach w biegach średnich. W latach 1948 i 1949 Pionier zdobył dwukrotnie mistrzostwo okręgu mimo większej konkurencji ze strony rozwijającego się AZS Szczecin. Reorganizacja sportu w latach 1949-1956 i w tej dziedzinie przyniosła klęskę idei sportu kolejarskiego. Sekcję odbudowano dopiero w r. 1959 dzięki usilnym staraniom i fachowej pomocy Teodora Maruszczaka, który za zasługi dla rozwoju lekkoatletyki otrzymał tytuł „Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej”.
Przy reaktywowaniu sekcji nie zastosowano metody „importu”, ale pracę od podstaw oparto na utalentowanej młodzieży Technikum Kolejowego. Mgr Roman Heda w okresie paru lat pracy instruktorskiej z młodzieżą, wśród której wyróżnili się Łucja Koteras, Maria Sadek, Stanisława Gołąbek, Henryk Błaszczak, Ryszard Dąbrowski, Marek Poncyliusz, Tadeusz Szwecki i Kazimierz Sych, doprowadził zespół do zdobycia w 1964 r. mistrzostwa A klasy i rozgrywek o wejście do ligi okręgowej. Wskutek rosnącej konkurencji oraz ubytku zawodników, którzy po ukończeniu nauki wyjeżdżali ze Szczecina, sukcesów w 1965 r. nie odnotowano. W roku 1966 po odejściu z Technikum Kolejowego mgra Romana Hedy oraz zawodników, stanowiących szkielet zespołu, sekcja rozpadła się.
Źródło: Józef Audykowski , Czterdzieści lat Kolejowego Klubu Sportowego Pionier w Szczecinie 1945-1985. Szczecin 1985, s. 51-52.